این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه مرداد رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول مرداد 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها نرمال تا بیشتر از نرمال . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی بیشتر از نرمال و فشار هم نرمال تا کمتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم مرداد 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو بیشتر از نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو تقریبا نرمال در شمال کاسپین کمتر از نرمال و فشار هم کمتر از نرمال میدونه .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو کمتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال تا کمتر از نرمال میدونه میدونه خصوصا در غرب استان .

 

 

هفته سوم و چهارم مرداد 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در استان حوالی نرمال . دما نرمال تا قدری بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم تقریبا نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته در حوالی نرمال خصوصا هفته چهارم میل به بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه مرداد مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه آگوست ، نزدیک ترین ماه به مرداد که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال تا کمتر از نرمال  و بارش رو نرمال تا بیشتراز نرمال میدونه و بخش هایی از ارتفاعات کمتر از نرمال .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر در حوالی فاز خنثی و تا حدی مثبت میگرده و NAO و AO خصوصا AO تمایلشون بیشتر به فاز منفی هست علی الخصوص در نیمه دوم ماه .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با رخداد الگوی بلاکینگ بر روی اروپا ، تاوه قطبی بر روی شمال کاسپین چنبره بزنه . اوج قدرت این تاوه در شمال کاسپین به نیمه اول مرداد مربوط میشه . به همین دلیل در نیمه اول و به صورت برهه هایی کوتاه در نیمه دوم مرداد ، آسمان مازندران تحت تأثیر این مسئله قرار میگیره و درگیر بارندگی و کاهش دما میشه . با توجه به استقرار کم ارتفاع در شمال کاسپین و تقویت کم فشار سطح زمین در شرق دریا ، جریانات تمایل بیشتری به سمت شرق دارن و به همین دلیل انتظار میره آنومالی بارش در نیمه شرقی استان بیشتر باشه . روی هم رفته انتظار میره بارش ها در استان در ماه مرداد نرمال تا بیشتر از نرمال و بخش هایی از استان خصوصا ارتفاعات بالادست ، کمتر از نرمال و دما هم نرمال تا بیشتر از نرمال و برخی نقاط استان کمتر از نرمال باشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: نرمال ,هفته ,بارش ,مرداد ,استان ,آنومالی ,تراز میانی ,نرمال میدونه ,ارتفاع تراز ,آنومالی ارتفاع ,نرمال آنومالی ,نرمال آنومالی ارتفاع
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
Esttab Music مجله دانستنی و خبری تولید و فروش روتختی اسپرت و عروس دومی های من ثبت شرکت خط خطی هایم خیاطی آریا LTMS یار ریاضی آقای ایمانی