این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

بررسی وضعیت جوی ماه شهریور 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه شهریور رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول شهریور 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها نرمال . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی نرمال تا بیشتر از نرمال خصوصا برای غرب استان و فشار هم بیشتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال میدونه . دما رو نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم شهریور 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال و فشار هم نرمال میدونه .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو کمتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم شهریور 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در استان حوالی نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال و فشار هم نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته در حوالی نرمال خصوصا هفته سوم که میل بیشتری به کمتر از نرمال داره . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه شهریور مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه سپتامبر ، نزدیک ترین ماه به شهریور که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال تا کمتر از نرمال خصوصا شرق استان و بارش رو نرمال تا کمتر از نرمال میدونه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر در حالت نوسانی هست و بیشتر گرایش به مثبت داره و NAO و AO هم تقریبا همین نوسان رو دارن و بیشتر به منفی گرایش دارن خصوصا AO علی الخصوص در نیمه دوم ماه .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با استقرار پرارتفاع در حد فاصل دریا سیاه تا کاسپین ، روی منطقه ما هم متأثر باشه و روز های آرام و آفتابی رو کم نداشته باشیم . با استقرار تاوه قطبی در شمال کاسپین و عبور ناوه های اون خصوصا از آب های شرقی کاسپین ، استان ما خصوصا شرق استان تحت تأثیر قرار میگیرن و بعضا درگیر بارندگی و کاهش دما میشن . شهریور 98 در مازندران ، شهریور خوش بارشی نیست اما هر چی زمان به جلوتر میره ، خصوصا در اواسط ماه ، دوره های بارندگی و کاهش دما افزایش پیدا میکنه و اواخر ماه بیشتر امواج ناپایدار تراز میانی از استان عبور میکنن . با تقویت پرفشار سطح زمین بر روی روسیه ، بعضا تأثیر مثبتی رو روی منطقه ما خواهد گذاشت . به جهت کلی انتظار میره بارش ها در استان نرمال تا کمتر از نرمال و بخش های محدودی از استان با گرایش به نرمال تا بیشتر از نرمال . دما هم نرمال ، در غرب استان گرایش به بیشتر از نرمال و در شرق استان گرایش به کمتر از نرمال .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: نرمال ,استان ,هفته ,شهریور ,بارش ,تراز ,تراز میانی ,نرمال میدونه ,آنومالی ارتفاع ,ارتفاع تراز ,شهریور 1398 ,نرمال آنومالی ارتفاع
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
پژوهش لرستان میرزاد مطالب عمومی اتاق کودک جیک جیک فروشگاه بیت - ناب صدا فروشگاه فیلم و سریال میهن شاپ As free as the ocean هنر دست دانلود آهنگ رپ جدید - تهران رپ آموزش با مبین آرمیده