این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

بررسی وضعیت جوی ماه آبان 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه آبان رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول آبان 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در استان بیشتر از نرمال . دما در جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی نرمال تا کمتر از نرمال و فشار هم تقریبا نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال تا بیشتر از نرمال میدونه . دما رو کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم آبان 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو خصوصا در ارتفاعات بیشتر از نرمال . دما نرمال تا بیشتر از نرمال خصوصا جلگه . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال تا کمتر از نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو در غالب نقاط استان بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم آبان 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در شرق استان بیشتر از نرمال . دما نرمال تا قدری بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه آبان مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه نوامبر ، نزدیک ترین ماه به آبان که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال در ارتفاعات کمتر از نرمال و بارش رو کمتر از نرمال میدونه خصوصا جلگه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر تمایل به فاز مثبت داره و شاخص های NAO و خصوصا AO در فاز منفی غالبا به سر میبرن .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره در هفته اول که پرارتفاع و در واقع سامانه بلاکینگی که در شرق اروپا قرار داره به شرق روسیه منتهی بشه تا اواسط ماه . باد های غربی به خوبی به سرخ و مدیترانه نفوذ میکنن و خصوصا در اواسط ماه وضعیت بارندگی در ارتفاعات استان بهتره و بیشترین ضعف بارشی در جلگه در این برهه دیده میشه . در اواخر ماه ، با نزدیک شدن ناوه ها از اسکاندیناوی به منطقه ، وضعیت بارشی در جلگه هم بهبود پیدا میکنه و کاهش دما هم غالب تر خواهد شد . در حالت کلی انتظار میره بارش ها در استان برای ارتفاعات عموما بیشتر از نرمال و در جلگه بیشتر برای شرق جلگه تمایل به بیشتر از نرمال دیده میشه . دما در جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال در برخی نقاط کمتر از نرمال و در ارتفاعات نرمال تا کمتر از نرمال برآورد میشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: نرمال ,هفته ,استان ,بارش ,وضعیت ,جلگه ,تراز میانی ,آنومالی ارتفاع ,ارتفاع تراز ,نرمال آنومالی ,نرمال میدونه ,نرمال آنومالی ارتفاع
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
یادداشت‌های قایمکی من هیپ هاپ آی آر webkaran فروشگاه ساز آنلاین - فروشگاه فایل دانلود آهنگ رپ و هیپ هاپ دانلود پایان نامه دانلود کتاب پول وارز و بانکداری دکتر جمشید پژویان مهندسین شیمی بلاگ شخصی آلفا 3