این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

 پیش بینی فصلی پاییز 1398 !

 

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ در این پست ما تصمیم گرفتیم که به پیش بینی فصلی پاییز 1398 در استان مازندران بپردازیم . در این پست ما ابتدا به بررسی فصل پاییز 1398 از طریق مراکز پیش بینی فصلی میپردازیم و بعد از اون از طریق شاخص های دورپیوندی . فقط خواهش داریم که به تک تک کلمات توجه ویژه کنید .

 

پیش بینی فصلی پاییز 1398 از دید مراکز پیش بینی فصلی :

 

خب ؛ ما اگه بخوایم ماه مهر رو به اکتبر ، ماه آبان رو به نوامبر و ماه آذر رو به دسامبر نسبت بدیم ، از دید غالب مراکز پیش بینی فصلی ، اروپا رفته رفته ( در گذر اول پاییز به آخر پاییز ) بلاک میشه . نفوذ زبانه های پرفشار مهاجر و اسکاندیناوی بیشتر میشه . نفوذ زبانه های پرفشار سیبری بدتر میشه . فشار هوا بر روی مدیترانه و سرخ بیشتر میشه ؛ در نتیجه سایکلون زایی این دو دریا ضعیف تر میشه . وضعیت بارشی بهتر میشه . وضعیت دمایی بدتر میشه . تمام این تغییرات ، تغییراتی هست که از ابتدا پاییز رفته رفته به سمت انتها پاییز شکل میگیره .

در زیر هم میانگین پیش بینی فصلی ژاپن رو برای ماه های اکتبر تا دسامبر مشاهده می فرمائید :

 

 

پیش بینی فصلی پاییز 1398 از دید شاخص های دورپیوندی :

 

ابتدا در زیر پیش بینی برخی شاخص های دورپیوندی رو برای ماه های آتی مشاهده می فرمائید :

 

 

ما اومدیم سالی رو که وضعیت شاخص ها مطابق این پیش بینی بوده انتخاب کردیم که 1959 بوده و وضعیت دمایی و بارشی دو ایستگاه نیمه غربی ( رامسر ) و نیمه شرقی ( بابلسر ) استان رو در سال 1959 برای شما قرار دادیم .

 

 

در زیر پیش بینی وضعیت دمایی آب کاسپین رو در 3 ماه مذکور از دید مدل ژاپن مشاهده می کنید که دما آب کاسپین زیر نرمال پیش بینی میشه ؛ پس ، چون دریا کاسپین غالبا به آبهای آزاد متصل نیست ، پس تغییرات دما به وضعیت فعالیت کم فشار و پرفشار های سطح زمین وابستست . دما زیر نرمال بیانگر فعالیت بیشتر پرفشار خصوصا پرفشار های حرارتی سطح زمین هست .

 

 

نتیجه گیری کلی :

 

خب ؛ به جهت کلی انتظار میره ، مرکز تاوه قطبی بیشتر در شمال و شمال شرق کاسپین فعالیت داشته باشه  . دما کاسپین زیر نرمال پیش بینی شده ، اما وضعیت دمایی بر روی سیبری غالبا گرمتر از نرمال پیش بینی شده . از طرفی فشار هوا بر روی شمال روسیه بیشتر از نرمال پیش بینی شده ، پس انتظار میره در اوایل پاییز بیشتر شاهد کشیده شدن زبانه های پرفشار سیبری به سمت دریا باشیم . فشار هوا بر روی سرخ و مدیترانه در اوایل پاییز زیر نرماله و دما هوا در شرق مدیترانه و سرخ تا زاگرس بالای نرمال که نشان از سایکلون زایی این دو دریا و تراف  مع سرخ میده که فرارفت هوای گرم رو جلوش باعث میشه . این شرایط به سمت اواخر پاییز ضعیف تر میشه و مزاحمت کمتری رو برای نفوذ سیبری ایجاد میکنن و در همین حال ، الگو بلاکینگ بر روی اروپا تقویت میشه . برای سال مشابه ( 1959 ) دیده شده که در اواخر پاییز سرما شدید سیبری به منطقه نفوذ کرد  ،  از طرفی الگو ها نشون میدن هر چی به سمت اواخر پاییز میریم ، فشار هوا بر روی سیبری به زیر نرمال گرایش پیدا میکنه که علتش میتونه این باشه که با شکل گیری الگو بلاکینگ بر روی اروپا ، نفوذ زبانه های پرفشار اسکاندیناوی به سمت منطقه ما صورت میگیره و سامانه های بارشی در حوزه دریا سیاه و کاسپین استقرار پیدا میکنن . پس برآیند این شرایط نشون میده که نفوذ سرما سیبری در پاییز امسال به منطقه ، به صورت برهه ای خواهد بود . در اوایل پاییز بارش ها در جلگه غرب استان و ارتفاعات شرقی تمایل بیشتری به سمت نرمال رو نشون میدن و در دو ماه بعد ، وضعیت بارشی در نیمه شرقی استان به جهت نرمال منطقه ، بهتر برآورد میشه . به جهت دمایی هم نرمال تا کمتر از نرمال در برخی نقاط محدود بیشتر از نرمال که وضعیت دمایی در نیمه اول پاییز بهتر دیده میشه  .

 

ان شاءالله به زودی با بررسی هفته به هفته ماه مهر در خدمت شما خواهیم بود .

 

* فراموش نشه که حداکثر صحت پیش بینی های فصلی %70 خواهد بود .

*** ما فقط پیش بینی می کنیم ؛ همه چیز دست خداست ***
*** در مصرف آب صرفه جویی کنید و نسبت به هدر رفتن آب احساس مسئولیت کنید ***

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: بینی ,پاییز ,میشه ,نرمال ,فصلی ,وضعیت ,بینی فصلی ,پاییز 1398 ,وضعیت دمایی ,فصلی پاییز ,اواخر پاییز
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
rescue مژه مصنوعی وانت بار شهرستان☎۰۲۱۴۴۳۶۰۵۰۹☎ amozesh UтaNa Diaries سلامت گوش ava-beauty ثانیه ها ماهان پریوار نقشه راه بلوغ (Maturity road mapping)