این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

بررسی وضعیت جوی ماه مهر 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه مهر رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول مهر 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در غرب استان بیشتر از نرمال . دما در جلگه نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی نرمال تا بیشتر از نرمال با نزدیک شدن ناوه و فشار هم خصوصا جلگه تمایل به بیشتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استانبه خصوص جلگه بیشتر از نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم بیشتر از نرمال با فعالیت تاوه قطبی در شمال کاسپین میدونه .

 

 

هفته دوم مهر 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال خصوصا جلگه . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال و فشار هم نرمال تا کمتر از نرمال خصوصا در ارتفاعات میدونه .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو خصوصا جلگه نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم مهر 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در استان بیشتر از نرمال به خصوص ارتفاعات . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه مهر مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه اکتبر ، نزدیک ترین ماه به مهر که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال تا بیشتر از نرمال و بارش رو نرمال تا بیشتر از نرمال خصوصا ارتفاعات و بخش هایی از جلگه کمتر از نرمال میدونه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر در فاز منفی و هر چی به سمت اواخر ماه میریم به سمت فاز مثبت میل میکنه . شاخص AO در فاز منفی و شاخص NAO بیشتر در فاز خنثی هست با تمایل به فاز منفی .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با حاکمیت تاوه قطبی در شمال کاسپین و استقرار زبانه های پرفشار در استان ، به خصوص در نیمه اول مهر ، انتظار میره بارش ها در جلگه استان خصوصا غرب استان تمایل به بیشتر از نرمال داشته باشه و دما کمتر از نرمال . هر چی به سمت اواخر مهر میریم ، با تقویت سایکلون زایی دریاهای غربی ، موج های غربی و جنوب غربی نفوذ بیشتری رو پیدا میکنن و باعث میشه دما در استان گرایش بیشتری به گرما داشته باشه و چربش بارش ها در ارتفاعات هم بیشتر میشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: نرمال ,هفته ,بارش ,استان ,جلگه ,میدونه ,تراز میانی ,آنومالی ارتفاع ,ارتفاع تراز ,نرمال میدونه ,نرمال آنومالی ,نرمال آنومالی ارتفاع
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
قالیشویی غرب تهران فروشگاه مریم سامانه ثبت شرکت و برند ( ایران ثبت) دکتر راحیل رحیمی بیوگرافی خبر سریال شطرنج مدرن و مدون یینرا میلیونر شو ! جستجو گر فایل از دنیای وب